26 Ekim 2009 Pazartesi

tevekkül


hayatın karşımıza çıkardığı değişimlere dair yapabileceğimiz iki şey vardır.direnip düzenimizi bozmamak için çabalarız veya teslim olup hayatımızı akışa bırakırız.hayatımızın altüst olmasından korkmamalıyız, çünkü belki de altı üstünden daha güzeldir.

7 yorum:

 1. Düzeni olusturan kavramlar silsilesi yorabiliyor bazen insanı.
  İnsanin dogaya, doganin da geriye insana olan karsilikli bütünselligi, hayati dogal akısından, kisisel akısına dönüstürebiliyor.

  Akışın aksine hareket, aksi bir tepki olusturur. Bunu kaldirabilen, hareketi de tümden tersine çevirebilir.

  Altının üstünden 'güzel' oldugu ise apaçık ortada...

  YanıtlaSil
 2. "tevekkül" kelimesini duyunca, anlamı hakkında fikrim bile yoktu, aklıma ilk "tekerrür" kelimesi geldi. Bu vesile biraz araştırma düşünme fırsatı buldum.

  "Tarih tekerrürden ibarettir" denir ya, acaba tarihin "tekerrür" etmesinin sebebi biz miyiz?

  Önümüzdeki fırsatları bazen görmeyip, "tevekkül" etmekten önümüze çıkan fırsatları mı kaçırıyoruz? Değişmek için illa "tekerrür" mü bekliyoruz?

  Mesela dün akşam herşey aynıydı.
  Stat aynı, takımlar aynı, sonuç aynı.
  ne oluyor da sonuç aynı hiç düşündünüz mü?

  Bugün düşünelim, sonra değişelim, sadece "tevekkül" etmeyelim

  YanıtlaSil
 3. degismemek diye bir olgu olabilir mi? en fazla degisime direnebiliriz, o da sadece bir sureligine... degismeyen tek sey degisimdir demisti bir egitimde M.D.

  YanıtlaSil
 4. tevekkül hayata dair sonsuz bir kayıtsızlık değildir. tevekkül kişinin kendi değerlerine göre tüm taşları oynadıktan sonra daha iyiye doğru ilerlemek için zaman zaman girdiği dikenli patikalara isyan etmemek ve doğru yolda (kolay yolda değil!) yürümeye devam ederken zorlu koşulları bir yıkıcı unsur olarak değil bir örseleyici, bir dönüştürücü ve bir olgunlaştırıcı unsur olarak algılamasıdır.

  örneğin, bir futbol takımı düşünün; rakibinin sahasında üstüste her yıl yenilmesini bir kamçılayıcı güç olarak kullanmış; bu olumsuz sonuca isyan etmeyerek katlanıp, hatalarını düzeltmeye çabalamış. Bu şekilde tevekkül eden ekip, rakiplerinden sadece yerel olarak değil uluslararası alanda da yıllar yılı daha iyi sonuçlar almış:)

  YanıtlaSil
 5. bu sonuca isyan etmiyo olsaydı niye duzeltmeye calıssın ki skoru? aydınlanıyım pls

  YanıtlaSil
 6. 3 gündür evde yatıyotum bademciklerim yüzünden.
  tevekkül etmek lazım gerçekten

  YanıtlaSil
 7. sn palabras,
  bu yaratici sitenizden oturu sizi sonsuz tebrik ederim
  onumuzdeki haftanin yazisini eger izin verir iseniz ben yazmak isterim.
  saygilar,

  YanıtlaSil